Opis projektu
Opis projektu
Czym jest Filmoteka Szkolna?
Filmoteka Szkolna to program realizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, obejmujący swoim zasięgiem prawie 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W 2009 roku PISF opracował pakiet filmów i materiałów, które rozesłane zostały do wszystkich szkół ponadpodstawowych w Polsce. Od 2014 roku nauczyciele i uczniowie mają dostęp do ponad 100 polskich filmów poprzez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Mogą też uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez nauczycieli i nauczycielki – Liderów i Liderki programu w Pracowniach Filmoteki Szkolnej ulokowanych w szkołach na terenie całego kraju.
Ideą Filmoteki Szkolnej jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. Aby twórczo rozwijać program, do współpracy zostało zaproszonych kilka instytucji i organizacji, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzialne za projekt „Filmoteka Szkolna. Akcja!” i Warszawska Szkoła Filmowa realizująca projekt „Filmoteka Szkolna. Akademia”. Poprzez tę współpracę przygotowujemy uczniów i nauczycieli do pracy z filmem na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych. Oferujemy rozmaite narzędzia edukacji filmowej: szkolenia, warsztaty, spotkania seminaryjne, materiały dydaktyczne i merytoryczne, które wspierają nauczycieli i nauczycielki w ich pracy z Filmoteką Szkolną.
W ramach projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! przygotowaliśmy dla Państwa następujące propozycje:
Realizacja działań z zakresu edukacji filmowej
Film uczy młodych ludzi postrzegania świata, krytycznego myślenia, swobody wypowiedzi, inspiruje do własnej twórczości, ale nawet najlepszy film nie sprawi, że uczeń będzie pracować w bardziej kreatywny sposób. Na zajęcia z filmem trzeba mieć pomysł, porzucić stare przyzwyczajenia i modele nauczania. Sięgnąć po aktywne metody pracy i myślenie projektowe. Film stanie się wówczas pretekstem do dalszych poszukiwań, inspiracją, pobudzi do rozmowy, zilustruje problem, zaangażuje emocjonalnie.
Naszym celem jest pomóc Państwu w ciekawy i niestandardowy sposób pracować z filmem w szkole. Proponujemy kilka działań do wyboru:
- Realizacja filmowego projektu edukacyjnego - WIĘCEJ
- Organizacja szkolnego klubu filmowego - WIĘCEJ
- Przygotowanie cyklu lekcji z filmem - WIĘCEJ
Wszystkim nauczycielom, którzy zgłoszą swoje działania do Akcji! gwarantujemy:
- Dostęp do materiałów publikowanych na stronach internetowych (publikacji dla nauczycieli i materiałów audiowizualnych).
- Regularnie dostarczany newsletter z aktualną ofertą skierowaną do nauczycieli i uczniów zainteresowanych edukacją filmową
- Pomoc merytoryczną i metodologiczną
- Zaproszenie do udziału w ogólnopolskim finale - Festiwalu Filmoteki Szkolnej - dwudniowej konferencji połączonej z warsztatami i prezentacją projektów w Warszawie (relacja z tegorocznego Festiwalu TUTAJ )
- Udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej
- Promocja działań młodzieży w mediach
- Zaświadczenia dla nauczycieli i dyplomy dla uczniów (warunkiem otrzymania zaświadczenia jest zrealizowanie działań oraz terminowe nadesłanie sprawozdań)
Aby zgłosić swoje działania do Akcji! należy wysłać FORMULARZ ZGŁOSZENIA
Przed zgłoszeniem do projektu prosimy o zapoznanie się z ZASADAMI UCZESTNICTWA i REGULAMINEM PROJEKTU.
Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie edukacji filmowej
Z przeprowadzonych w 2011r. badań nad stanem edukacji filmowej w polskiej szkole wynika, że film traktowany jest nadal nierównoprawnie wobec innych – stosowanych standardowo - narzędzi. Większość nauczycieli nie czuje się wystarczająco kompetentna, by traktować kino, jako narzędzie edukacje. Wychodząc tym potrzebom naprzeciw proponujemy Państwu udział w:
- Szkoleniach internetowych dla nauczycieli (nabór już się rozpoczął. Nabór do 1. szkolenia trwa do 10 października) WIĘCEJ
- Szkoleniach stacjonarnych, które mogą być zamawiane przez szkoły lub regionalnych partnerów WIĘCEJ
- Tworzenie sieci dla nauczycieli zainteresowanych edukacją filmową WIĘCEJ
Animowanie twórczości młodzieży
Współczesna szkoła ma za zadanie rozwijać w młodych ludziach umiejętność analizy, wyciągania wniosków, konstruowania spójnych i przemyślanych wypowiedzi, ale także powinna stworzyć warunków do otwartej i swobodnej ekspresji twórczej. Zapraszamy uczniów do udziału w działaniach, które tę twórczość wyzwalają i wspierają:
- Kursy internetowe dla uczniów przygotowujące do pracy nad własna etiuda filmową bądź recenzją filmową (nabór do nowej edycji trwa do 10 października 2017 r.) WIĘCEJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
- Wirtualny festiwal internetowy Filmoteki Szkolnej (styczeń 2018 r.)
- Konkurs dla młodzieży „Nakręć się!” na najlepszą etiudę filmową i recenzję filmową (listopad 2017 r.)
Informacji o projekcie „Filmoteka Szkolna. Akcja!” udziela:
Karolina Giedrys-Majkut tel.: 22 659 62 03 wew.113
e-mail karolina.giedrys@ceo.org.pl
Karolina Jastrzębska - Mitzner tel.: 22 659 62 03 wew.113
e-mail: karolina.mitzner@ceo.org.pl