Zgłoszenia na kursy dla uczniów i nauczycieli

Trwa rekrutacja na kurs internetowy edukacji filmowej dla młodzieży i nauczycieli. Podczas kursu uczniowie będą mogli nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale także wymieniać się doświadczeniami ze swoimi mentorami oraz innymi uczniami. Nauczycieli zaś zapraszamy na kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania", na którym przyjrzymy się bliżej trzem obszarom tematycznym: edukacja filmowa a wychowanie, innowacje filmowe i projekt filmowy. Zgłoszenia do 19 marca.

 

                    

Informacje o kursie dla uczniów

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką filmową. Podczas trzech miesięcy zajęć on-line uczestnicy nie tylko pogłębią swoją wiedzę na temat historii kinematografii (ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego kina), ale także będą mieć okazję nakręcenia własnego filmu, bądź udoskonalenia warsztatu krytycznego.

Całość składa się z sześciu dwutygodniowych modułów tematycznych, do których załączone są teksty teoretyczne, filmy oraz ćwiczenia, które można wykorzystać w praktyce. Młodzież podczas trwania kursu będzie pracowała pod okiem doświadczonych mentorów, którzy wesprą ich działania.  

Zalety kursu

 • Praktyczne działania -  kurs to nie tylko wiedza o filmie, ale także jej praktyczne zastosowanie,
 • Indywidualny kontakt z mentorem - motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań -  każdy uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne. Sam wybiera ścieżkę dydaktyczną

Więcej informacji o kursie TUTAJ.

Zainspiruj swoich uczniów i uczennice do pracy z filmem i zgłoś ich na kurs internetowy. Formularz zgłoszeniowy wypełnia nauczyciel – opiekun ucznia bądź grupy uczniów uczestniczących w kursie.

   >>>FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY <<<       

Uczestnicy kursu o edukacji filmowej:

Edukacja filmowa w Polsce jest bardzo wysoko rozwinięta i myślimy, że w szkołach jest kładziony coraz większy nacisk na nowoczesne kino jak i teatr – jako  spojrzenie na świat przez obraz. Otwiera to nas – współczesną młodzież ­– i uwrażliwia nasze spostrzeganie świata (…) – Grupa Ampky.

Film pozwala również poznać wiele kultur, ludzkich zachowań, odkrywać różne ścieżki, które jeszcze nie zostały zadeptane. Chcemy właśnie dzięki temu kursowi znaleźć taką drogę i lepiej poznać film ­ ­– Grupa Xymena.

Zobacz wybrane filmy uczestników Filmoteki Szkolnej. Akcja! Twoi uczniowie i uczennice podczas kursu będą mogli stworzyć podobne. Więcej filmów: tutaj.

Informacje o kursie dla nauczycieli

Dlaczego warto?

W naszym nowym kursie pokazujemy innowatorskie, często zaskakujące możliwości pracy z filmem i edukację filmową w szerszym kontekście: kontekście zadań wychowawczych, jakie stoją przed nauczycielami w szkole, kontekście eksperymentów i innowacji pedagogicznych, kontekście praktycznych kompetencji realizacji projektów. Odpowiadając na zgłaszane nam zapotrzebowanie przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla wszystkich chętnych intensywniej włączać film do codziennej pracy nauczycielskiej i zajęć pozaszkolnych.

Dla kogo:

Kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania" kierowany jest do nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy i animatorów, którzy pracują już z filmem  na swoich zajęciach, a teraz chcieliby poszerzyć spektrum tych działań. Na kursie dowiedzą się jak uczynić film wstępem do angażujących i skutecznych zajęć wychowawczych. Poznają nowatorskie metody  edukacji filmowej, a także podstawy realizacji innowacji pedagogicznej opartej na filmie. Zdobędą praktyczną wiedzę na temat tego, gdzie i jak szukać wsparcia dla swoich działań i pomysłów.

Kurs ten ukończyć może każdy, kto zapoznawszy się z podstawami edukacji filmowej, przekonał się do tego narzędzia edukacji, a teraz chciałby odkryć nowe obszary pracy z filmem.

Zalety kursu:

 • Praktyczne działania - możliwość natychmiastowego wykorzystania nowych rozwiązań w praktyce szkolnej,
 • Indywidualny kontakt – motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,
 • Dzielenie się doświadczeniami i sprawdzonymi dobrymi praktykami z opiekunami i innymi uczestnikami kursu,
 • Możliwość zapoznania się z najlepszymi praktykami edukacji filmowej w Polsce,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań, który sprawia, że uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne,

Zakres tematyczny kursu:

1. Film a wychowanie

2. Eksperymenty i innowacje filmowe

3. Projekt od A do Z - jak napisać wniosek, zdobyć dotację i zrealizować projekt

 

Jak zorganizowany jest kurs?

 • Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy internetowej. Każdy uczestnik otrzymuje indywidualny login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny podzielony został na tzw. moduły (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami).
 • Kurs Filmoteka Szkolna składa się z pięciu modułów. Uczestnicy mają średnio 3 tygodnie na zapoznanie się z materiałami prezentowanymi w module oraz wykonanie proponowanych zadań. Z platformy mogą korzystać w dowolnym czasie.
 • Stopniowo wprowadzani są w przedmiotowe zagadnienia. Otrzymują materiały dydaktyczne i wskazówki do zastosowania w pracy w szkole i poza nią. Podczas trwania modułu wypróbowują w praktyce nowe umiejętności i wiedzę.
 • Wnioski wynikające z zastosowania umieszczają w sprawozdaniu, które publikują na platformie kursu pod koniec trwania modułu. Każdy uczestnik ma ścisły kontakt ze swoim mentorem, który komentuje jego sprawozdania. Ma również dostęp do sprawozdań innych kursantów. Przewidziane są także inne sposoby interakcji (forum, rozmowa z mentorem).

Czas trwania kursu:
Kurs trwa 3 miesiące.

Terminy:

Koniec zgłoszeń:  24 marca 2017

Początek kursu: 27 marca 2017

Koniec kursu: 25 czerwca 2017

Zapisz się na kurs: >>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY<<<

Udział w kursie jest odpłatny: 200 zł (płatności za udział nauczyciela w kursie może dokonać szkoła - prosimy o zaznaczenie przy zgłoszeniu na kogo wystawić fakturę).

Regulamin kursu i informacje o płatnościach: TUTAJ.

Kurs jest realizowany w ramach programu Filmoteka Szkolna. Akcja! we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.