Zamień relację na publikację!

Publikacje filmowe oraz linki do filmów z "Akademii Dokumentalnej" do wykorzystania w ciągu 10 dni - oto jakie nagrody otrzyma od nas 5 grup, które zainspirują nas swoimi filmowymi wrześniowymi działaniami.

Zebraliście już swoją filmową ekipę? Zorganizowaliście pierwsze filmowe spotkanie? Założyliście swojego pierwszego filmowego bloga? Namówiliście inną szkołę do tego, by dołączyła do projektu? -  nie wahajcie się ani chwili dłużej, tylko zajrzyjcie do formularza i z jego pomocą prześlijcie nam relacje z Waszych filmowych poczynań, najlepiej opatrzone zdjęciami i linkami do Waszych blogów. Z relacji nadesłanych do 10 października wybierzemy pięć, które nagrodzimy ww. nagrodami (w jury zasiadają koordynatorki projektu). 

Pamiętajcie, w tej zabawie największe znaczenie ma Wasze zaangażowanie i pomysł, a nie rozmach, czy skala wydarzeń. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z filmem - świetnie, cieszymy się, że możemy przy tym być! Napiszcie o tym, co dodaje Wam skrzydeł, jak radzicie sobie z pojawiającymi się wyzwaniami i co mogłoby Wam pomóc. Może wspólnie wypracujemy jakieś rozwiązania? 

Tym samym rozpoczynamy tegoroczną grywalizację!!! Przypominamy, że w ramach naszej zabawy rozdajemy nie tylko wyżej wymienione nagrody, ale też odznaki, które sumują się w ciągu całego roku.  Skorzystajcie z formularza - znajdziecie w nim rozwijaną listę działań, które punktujemy odznakami. Ilość odznak, jakie przyznaliśmy, oraz Wasze miejsce w ogólnym rankingu, sprawdzicie już niedługo na nowej stronie projektu. 

Filmy "Akademii Dokumentalnej" do wygrania w tym miesiącu: 

"Tańczę dla ciebie"  - film z bloku "Uczę sie od starszych" (9-12 lat), reż. Erlend E. Mo, Norwagia, Dania, Szwecja, 30 min.

Vilde to 12-letnia dziewczynka, której pasją jest norweski ludowy taniec halling. Wymaga on dużej siły fizycznej i wykonywany jest głównie przez mężczyzn. Dziewczyna jest najlepsza w swojej kategorii wiekowej, ale żeby wygrać, musi wytrwale trenować. Mimo wszystko taniec wcale nie jest dla niej najważniejszy. Ukochany dziadek Vilde, który bardzo mocno ją dopinguje, choruje na raka. Dziewczynka ma nadzieję, że jej zaangażowanie i miłość do tańca będą dla niego najlepszym lekarstwem. W filmie możemy podziwiać piękno norweskiej natury oraz znaczenie kultury ludowej, która wciąż może być atrakcyjna dla młodych ludzi.

"Optymista" - film z bloku "Nie poddam się!" (9-12 lat), reż. K. Pluta, Polska, 44 min.

8-letni Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

"Więcej niż miód" - 12+, reż. M. Imhoof, Szwajcaria, Niemcy, Austria, 90 min. 

Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Podróżując z kamerą po całym świecie reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Zależność świata ludzkiego od świata przyrody. Czy świat zginie bez pszczół?
 
"Zjedź to!", (12 +) reż. Grant Baldwin, Kanada/Wielka Brytania/USA, 74 min.

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe,
 że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda. Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku 
w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby
na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Jak jeść świadomie?
 
Link wraz z hasłem pozwalają na obejrzenie filmu w ciągu 10 dni od chwili przesłania.
Do każdego z linków przesyłamy materiały pomocnicze do przeprowadzenia lekcji.