Filmowe gry za nami

Za nami już większość gier w ramach tegorocznych Filmowych Gier Miejskich. 

Przygód było wiele, pogoda dopisała i setki młodych ludzi miało okazję uczestniczych w tej wyjątkowej filmowej zabawie. Zapraszamy na krótki przegląd wydarzeń. Obszerne relacje znajdą się na stronie http://gramiejska.filmotekaszkolna.pl/

Połczyn-Zdrój

Tym razem młodzież licealna z ZSP w Połczynie oraz opiekunka Pracowni Filmoteki Szkolnej w tej szkole rozpoczęli kilka tygodni temu intensywną pracę nad grą o mało zabawnym tytule „Szlakiem filmowych i literackich zbrodni”. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że gra odbywała się w Dzień Dziecka – 1 czerwca i miała niewiele wspólnego z dziecięcą zabawą. Stacji było 6, każda odpowiadała konkretnym filmom, a właściwie adaptacjom filmowym: „Pokot”, „Milczenie owiec”, „Pachnidło”, „TO”, „Lśnienie i ”Dług”. Na każdej ze stacji, oddalonej od siebie odpowiednią liczbą kilometrów parkowych alejek, gracze ryzykowali życiem. Praktycznie czuć było w powietrzu niepokojącą nutę nadchodzącego zła. Ale na szczęście wszystko zakończyło się dobrze i zaowocowało wyśmienitymi humorami i graczy i organizatorów.

 

Olsztynek

W czasie gry miasteczko było pod szczególną opieką, bo zagościli w nim superbohaterowie Marvela: Spiderman, Batman, Hulk, Iron Man, Kapitan Planeta i inni. Szukając ich śladów, uczestnicy stanęli sami przed zadaniem stworzenia własnej fantastycznej postaci. 60 uczniów ze wszystkich szkół w Olsztynku w 10 grupach przemierzali okolice i zakątki Olsztynka. Uczestnicy między innymi rzucali frisbee do celu, pisali i wykonywali piosenki, układali z puzzli postać Spidermana, rekonstruowali rękę Iron Mana. W lokalnym kinie, gdzie okazało się, że superbohaterowie chwilowo utracili głos, uczestnicy dubbingowali ich kwestie do wybranych przez organizatorów fragmentów filmów - komiksów. Było zabawnie, jak zwykle gdy wyobraźnia uczniów nie stawia sobie granic. 

 

Przemyśl

„Świat filmów Tima Burtona” – to już V jubileuszowa edycja gry. Organizatorami byli uczniowie I LO w Przemyślu, uczniowie pięciu szkół gimnazjalnych i licealnych. Trasa tegorocznej gry to stałe punkty ważnych dla miasta instytucji kulturalnych. Wśród zadań było rozpoznanie smaków czekoladek (organizatorzy sami je przygotowali,  np. z czarnuszką, chrzanem, Charlie i fabryka czekolady) oraz ubicie piany z białek, wyszukiwanie na czas rekwizytów filmowych, gra w szachy, w których figurami byli przebrani za postacie z filmu (Alicja w krainie czarów) uczniowie,, ułożenie puzzli (Frankenweenie).  W Pracowni Filmoteki Szkolnej odbywa się uroczyste zakończenie zabawy, ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród. 

 

Radom

W Radomiu grę zorganizowali uczniowie i nauczyciele trzech szkół: Zespołu Szkół Budowlanych i I Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks oraz Technikum TEB Edukacja. Wśród zadań na grze znalazły się: quiz ze znajomości powstania warszawskiego, test dotyczący wiedzy o filmach i aktorach, kalambury, puzzle, pola minowe i obieranie kartofli, a także rzut granatem do celu, jazda czołgiem czy przygotowanie związku chemicznego z dostępnych materiałów, pokonanie misji w grze komputerowej, uwolnienie zakładnika i odegranie scenki z Potopu w strojach szlacheckich przed publicznością, którą samemu trzeba było sobie zorganizować... Organizatorzy zadbali o to, by wykorzystać wszelkie rodzaje dyscyplin i filmów kojarzących się z wojskiem. Dlatego właśnie nie zabrakło Krzyżaków, najazdu na Jasną Górę, przygód Czterech Pancernych, Franka Dolasa, powstańców ze stolicy i żołnierzy spod Karbali.Góra

Tegoroczna Filmowa Gra Miejska, organizowana jak co roku przez Pracownię Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących, upłynęła pod hasłem filmów kryminalnych. Trzyosobowe zespoły z okolicznych gimnazjów mogły wcielić się w detektywów i przechodząc przez poszczególne stanowiska zadaniowe, uzyskawszy podpowiedzi, spróbować rozwiązać główną zagadkę: kto brał udział w zbrodni? Z kryminalnych potyczek zwycięsko wyszedł zespół z drugiej klasy Gimnazjum Dwujęzycznego w Górze. Gratulujemy! Mamy nadzieję, iż osoby uczestniczące w zabawie będą z nami także za rok.
 

Kluczbork

Tegoroczna Gra była pełna niespodzianek oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wśród uczestników były dwie grupy z gimnazjum, dwie grupy z Kujakowic Górnych, trzy z PG nr 1 w Oleśnie i dwie z Gorzowa Śląskiego. Na uczestników w różnych miejscach miasta czekało sześć stacji, na których organizatorzy prezentowali ciekawe zadania dotyczące wiedzy o filmach. Uczniowie musieli wykazać się również kreatywnością, poczuciem humoru i sprawnością fizyczną, m.in. tworząc i śpiewając piosenkę, rysując w rękawicy bokserskiej, tańcząc ułożony przez siebie układ taneczny, grając w koszykówkę - będąc niepełnosprawnym sportowcem, układając filmowe puzzle, szukając Koranu.