Filmowa Gra Miejska 2016 - relacja

Janów Lubelski, 16 września

16 września 2016 roku w Janowie Lubelskim odbyła się ogólnopolska Filmowa Gra Miejska. Pięćdziesięciu uczestników gry rywalizowało w Parku Rekreacji Zoom Natury rozwiązując zadania o tematyce filmowej, które przygotowała młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim.

Zadania wymagały od drużyn pracy zespołowej oraz kreatywności. Wszystkie polecenia zostały wcześniej zakodowane, dlatego niezbędne dla uczestników okazały się smartfony z aplikacją QC Code Reader. Kapitanowie drużyn na bieżąco zamieszczali na Facebooku wykonane zadania w specjalnie utworzonej w tym celu grupie zamkniętej. Uczniowie układali puzzle filmowe, wskazywali na korzyści płynące z oglądania filmów, odgadywali tytuły, a także naśladowali bohaterów filmowych, wykazując się przy tym nietuzinkowymi pomysłami m.in. wykonali wspólne zdjęcie z nowożeńcami oraz odśpiewali piosenkę z filmu Stanisława Barei z napotkaną grupą uczniów ze szkoły podstawowej. Na zakończenie gry odbyło się ognisko integracyjne oraz losowanie nagród.

Poznań, 16 września – Katarzyna Czubińska

Mafijne porachunki w Poznaniu, to temat tegorocznej gry miejskiej rozegranej 16 września 2016 roku. Trzydziestu uczniów klasy pierwszej z V Liceum Ogólnokształcącego wcieliło się w reprezentantów półświatka mafii, czyhających na uczestników w różnych miejscach Poznania. W trakcie gry uczestnicy mieli m. in. zdobyć jak najwięcej mafijnych pieniędzy, wykonując zadania związane z kolejnymi gangsterskimi lub łotrzykowskimi filmami. Jednym z nich było stworzenie mowy pogrzebowej  dla szefa mafii, który to ginął na oczach każdej z drużyn - ponieważ uczestników było aż 160, a szef ginął za każdym razem inaczej, w sumie na kilkanaście różnych sposobów. Po raz pierwszy w historii poznańskiej Filmowej Gry Miejskiej organizatorzy musieli zorganizować dogrywkę o trzecie miejsce, gdyż aż trzy drużyny uzbierały tyle samo mafijnej gotówki. Żadna z drużyn nie zamierzała zrezygnować z miejsca na podium - bój o nie trwał do samego końca!

Góra, 22 września

Autorski collage do filmu „Tango”, sprawdzenie swych sił w roli superbohatera, tworzenie memów do kadrów z wybranych filmów to tylko niektóre z zadań czekających na uczestników i uczestniczki Filmowej Gry Miejskiej w Górze. W tym roku z organizatorami bawiło się ponad trzydzieści osób, chcących nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale i zmierzyć się z własną kreatywnością oraz doświadczyć filmowej przygody.

Po trwającej niemal trzy godziny grze wszystkie zebrane osoby mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez filmoznawczynię, Panią Martę Sosnowską, podczas których młodzież wiele dowiedziała się o gatunkach filmowych, języku filmu, montażu i sposobach kadrowania. Warsztaty te stały się namacalną klamrą spinającą filmowy czwartek.

Rybnik, 23 września

23 września 2016 roku w ramach IV Filmowej Gry Miejskiej uczestnicy wybrali się na Olimpiadę. Zanim jednak pasjonaci filmu przystąpili do olimpijskiej rywalizacji, musieli zdobyć błogosławieństwa znanych postaci antyku. Na kolejnych punktach czekały zadania związane z filmami z Filmoteki Szkolnej. Za ich wykonanie drużyny otrzymywały punkty. Spośród 10 drużyn biorących udział w grze, najwięcej punktów i tym samym I miejsce zdobyły ex aequo dwie drużyny z  Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku, natomiast II miejsce zajęła drużyna z Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5 w Rybniku. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

W grze uczestniczyło 10 drużyn po 6-7 osób z różnych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rybnika, i Pszowa (gmina Wodzisław Śląski). 

Stary Jarosław, 23 września

Filmowa Gra Miejska w Starym Jarosławiu i Darłówku „Śladami Filmów Juliusza Machulskiego” rozpoczęła się od warsztatów w Zespole Szkół Nr 2 w Starym Jarosławiu, w czasie których uczestnicy dowiedzieli się, co to jest Filmowa Gra Miejska – poznali jej ideę, cele, podstawowe założenia, etapy pracy. Następnie zostali podzieleni na zespoły organizacyjne i zaplanowali swoją grę krok po kroku. Warsztat prowadziła filmoznawczyni, pani Anna Pokłosiewicz. Było twórczo, wesoło i inspirująco. Gdy gra była już w pełni opracowana uczniowie przemieścili się do Darłówka i tam przy przepięknej słonecznej pogodzie, w scenerii plaży i morza, wśród turystów i pływających kutrów rybackich, rozegrali swoją Filmową Grę Miejską. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, nagrody, gadżety filmowe i rozpoczęła się grillowa biesiada, która dopełniła fantastycznie spędzony dzień.

Kielce, 26 września  - Anna Karp, liczba uczestników: 90 osób

W poniedziałek 26 września 2016 r. w Kielcach odbyła się już czwarta edycja Filmowej Gry Miejskiej. Tym razem wydarzenia miały miejsce w gościnnych progach kieleckich instytucji: Wojewódzkiego Domu Kultury i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Młodzież z kulturoznawczych klas pierwszych i drugich Katolickiego LO im św. Stanisława Kostki w Kielcach we współpracy z kolegami z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach ułożyła zadania, które rozwiązywały zespoły uczniowskie ze zgłoszonych szkół miasta. Tematem przewodnim była twórczość Krzysztofa Kieślowskiego. Zadania wymagały więc znajomości jego twórczości, tajników warsztatu filmowca i filmu jako dziedziny sztuki. Był to czas oswajania przestrzeni miejskiej, wzajemnej integracji, a przede wszystkim czas kreatywnego spędzania czasu w doborowym towarzystwie. W programie znalazły się poza zabawą akcenty naukowe. Wiedzę o reżyserze poszerzył wykład filmoznawcy Jarosława Skulskiego oraz film dokumentalny – jeden z ostatnich wywiadów z Krzysztofem Kieślowskim.

Olsztynek, 27 września

Podczas IV edycji Filmowej Gry Miejskiej w Olsztynku młodzież ze wszystkich olsztyneckich szkół i Gimnazjum w Stawigudzie rozwiązywała kryminalne zagadki. Uczestnicy gry wędrowali tropem śledztwa, a ich przygoda rozpoczęła się od Komisariatu Policji w Olsztynku, gdzie próbowali ustalić szczegóły popełnionego przestępstwa. Dalsza trasa gry obejmowała szereg punktów opracowanych przez uczniów poszczególnych szkół.

Ponadto uczestnicy, wędrując uliczkami Olsztynka, szukali cyferek, składających się na numer telefonu do głównego organizatora i podawali hasło (zagadka z liter znajdowanych w mieście). Przygotowując grę, organizatorzy wykazali się kreatywnością, fantazją i poczuciem humoru. Imprezę zakończył krótki konkurs ze znajomości filmów Vabank w reżyserii Juliusz Machulskiego, który stanowił kanwę zabawy. Zmęczeni, ale zadowoleni z efektów gry, uczestnicy otrzymali drobne pamiątki. Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele z olsztyneckich szkół udowodnili, że nic tak nie łączy, jak wspólne inicjatywa, jej realizacja i dobra zabawa. I to jest najważniejszy cel Filmowej Gry Miejskiej.

Radomsko, 27 września

27 września 2016 roku 15 dwuosobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu radomszczańskiego wzięło udział w kolejnej edycji Filmowej Gry Miejskiej zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym Radomsku.

Gra miała charakter edukacyjny, a udział w niej nie wymagał szerokiej wiedzy na temat kina. Chodziło o to, by młodzież się dobrze bawiła, a w konsekwencji poszerzyła filmowe horyzonty. Specyfika Filmowej Gry Miejskiej polegała na odwiedzeniu przez grupy 9 stacji zlokalizowanych w różnych punktach Radomska, gdzie należało wykonać zadania inspirowane znanymi dziełami światowej kinematografii. Za poprawne wykonanie poleceń zespół otrzymywał fant oraz wskazówki do dalszych etapów gry.

Realizacja zadań wymagała od uczestników wyobraźni, poczucia humoru, sprawności intelektualnej i aktywności fizycznej. Wszystkim drużynom udało się ukończyć grę, zebrać fanty i wziąć udział w losowaniu nagród. Po zakończeniu uczniowie podkreślali, że  wiedzę na temat filmu można przyswajać w niecodzienny i bardzo przyjemny sposób.

Przemyśl, 27 września

27 września odbyła się Filmowa Gra Miejska w Przemyślu. Motywem przewodnim zabawy były horrory. Hasło gry, czyli „Strach się bać” doskonale odzwierciedla tegoroczną atmosferę gry. Niektóre zadania okazały się nie do zaliczenia. Najczęstszym powodem był lęk przed wejściem do nieoświetlonych podziemi Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Zabawa okazała się udana, bo wszystkie grupy dotarły do celu. W głównej bazie, czyli w I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu - można było spotkać zjawy, widma oraz zrobić sobie „pamiątkowe zdjęcie” w trumnie.

Gorzów Wielkopolski, 30 września

30 września 2016 r. odbyła się w Gorzowie II Filmowa Gra Miejska zorganizowana przez Pracownię Filmoteki Szkolnej ZSO nr 3. Pięcioosobowe zespoły uczniów wraz z opiekunami ze szkół ponadgimnazjalnych wzięły udział w interaktywnym spacerze po mieście śladami niezapomnianych filmów. Tegoroczna Gra była pełna niespodzianek oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji przygotowanych przez filmowych bohaterów, sprytnie przemykających na trasie gry. Na uczestników w różnych miejscach miasta czekało osiem stacji, na których organizatorzy prezentowali ciekawe zadania dotyczące wiedzy o filmach. Uczniowie musieli wykazać się również kreatywnością, poczuciem humoru i sprawnością fizyczną, m.in. odgrywając role żołnierzy z filmu pt. „Karbala” K. Łukaszewicza, szukając antidotum dla bohaterów filmu animowanego „Arka” G. Jonkajtysa, czy rozwiązując zagadkę muzyczną z serialu „Polskie drogi”.

Krasnystaw, 30 września

30 września w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Norwida w Krasnymstawie odbyła się Filmowa Gra Miejska "Podążaj śladami Kieślowskiego". Wybór patrona zabawy nie był przypadkowy, gdyż Polska Akademia Filmowa ustanowiła Krzysztofa Kieślowskiego patronem 2016 r. Filmowa Gra Miejska wzbudzała duże zainteresowanie. Uczestnicy podejmowali się niezwykle różnorodnych działań, ale co najważniejsze każde sprawiało im wiele radości i pozwalało poszerzać horyzonty. Dzięki temu wydarzenie miało charakter zarówno integracyjny jak i edukacyjny. Uczniowie myślami już są przy kolejnej edycji.