Festiwalowa gorączka w Toruniu

Jak to dobrze miezkać w mieście, w którym odbywają się ciekawe i otwarte na młodych festiwale filmowe! Przekonały sie o tym uczennice z klas humanistyczno-prawniczych V LO w Toruniu: Karolina Drężek, Michalina Mąka, Alicja Kołakowska, Olga Zabulska i Julia Jabłońska. Otrzymały akredytacje na Festiwale Tofifest i Camerimage, a swoje wrażenia opisały na łamach "Gazety Młodych", czyli w comięsięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej". Zapraszamy do lektury! 

TOFIFEST 15 - 23.10.2016r.

Jako wielka fanka koreańskiej kultury oraz tamtejszej sceny artystycznej z największym zainteresowaniem wyczekiwałam pokazu Służącej - filmu autorstwa Chan-wook Parka opowiadającym o intrydze wymyślonej przez oszusta z nizin społecznych. Miał on zamiar rozkochać w sobie Japonkę - dziedziczkę fortuny, po to by przejąć majątek i dlatego namawia znaną mu naciągaczkę, by ta służyła panience pod przykrywką służącej. […] Rolę japońskiej bogaczki odkrywa zniewalająco piękna Min-hee Kim, której fanką jestem już od pewnego czasu. Była ona również jednym z powodów, dla którego bardzo chciałam się na tej film wybrać.

Najbardziej podobał mi się skandaliczny wydźwięk, jaki niosła ze sobą Służąca, co spowodowane było względnie erotycznym charakterem filmu. W Korei Południowej, z której on pochodzi, wywołał wielkie zamieszanie i ze względu na sceny, które je spowodowały […], jestem usatysfakcjonowana z kontrowersyjności, jaka otacza cały projekt. […] Jest to krok do przodu w przedstawianiu rzeczywistości taką, jaką jest i pokazywanie problemów społecznych, co wydaje się szczególnie ważne w krajach konserwatywnych tak jak Korea. Z pewnością jest to jeden z najbardziej udanych i głośnych filmów pochodzących z Półwyspu Koreańskiego.

Michalina Mąka

Marek Kondrat – Niepokorny?

Czwartego dnia festiwalu odbyło się spotkanie z Markiem Kondratem, gdzie wręczono mu Złotego Anioła za niepokorność twórczą. W dzień spotkania aktor obchodził 66. urodziny. Znany z ponad stu filmów gość specjalny opowiedział o współpracy z polskimi reżyserami takimi jak Janusz Majewski czy niedawno zmarły Andrzej Wajda, o którym mówił: „Zawsze jego obecność dawała poczucie bezpieczeństwa i spokoju, […] nie przygotował nas na to, […] odszedł cicho.” Były aktor był pytany również o wspomnienia z filmów, w których zagrał. O pracy nad Dniem świra powiedział z dystansem: „Ja, Marka (reż. Marek Koterski – przyp. Red.) miałem dosyć po trzech czwartych filmu. Mówiłem, że go zabiję deską z gwoździem, jeśli jeszcze chwilę będziemy pracować nad tym filmem.” […] Mimo otrzymania nagrody za niepokorność twórczą przyznał, że zmiana fachu, a także zawód aktora wiążą się z dużą dozą pokory. Kondrat opowiadał też o nowej profesji, nawiązując do historii wina i radości, jaką mu daje.

Olga Zabulska

CAMERIMAGE 12 - 19.11.2016 r.

Największe wrażenie wywarła na mnie obecność tak wielkich, znanych i cenionych na całym świecie osobistości, które zwykle nie ujawniają się na ekranie, ale tworzą zza kamery to co możemy później zobaczyć w kinie. Zaskoczyła mnie możliwość spotkania i rozmowy z praktycznie każdym artystą. Festiwal Camerimage zachował piękną ideę, gdyż jest nie tylko spotkaniem wybitnych operatorów z operatorami, ale także ludzi z ludźmi, którzy mają okazję wymienić doświadczenia i dotknąć kina.

Dominika Malinowska

Z 300 filmów wybranych z całego świata zachwycił mnie i skłonił do głębszych refleksji film Lady Macbeth w reżyserii Williama Oldroyda. Pozwolił na przeżycie razem z główną bohaterką – Katherine – jej wewnętrznej przemiany oraz poczucie więzi emocjonalnej. Zdjęcia do filmu wykonała Ari Wenger, która w mistrzowski sposób uchwyciła uprzedmiotowienie kobiety […]. Zamierzeniem reżysera nie było zrobienie filmu kostiumowego […]. Założeniem było skupienie się widza na charakterze oraz utożsamienie się z uczuciami, emocjami głównej bohaterki.

Karolina Drężek

W dobie rozwoju feminizmu coraz więcej dzieł skupia się na przedstawieniu silnych, niezależnych kobiet i aspektów ich życia, w których musiały stawić czoła nierówności płci.

Między innymi przedstawione zostało to w Marii Skłodowskiej-Curie Marie Noelle […]. Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą w historii, która zdobyła dwie Nagrody Nobla z fizyki i chemii, jednak mimo tego większość zasług była przypisywana jej mężowi, Pierre’owi Curie, gdyż społeczeństwo powszechnie uważało, że jako kobieta, Maria nie byłaby w stanie samodzielnie tej nagrody otrzymać.

Praca jako naukowiec od samego początku była dla niej trudna: nie mogła spotkać się ze swoim pacjentem […], nikt nie chciał przyznać Polsce dotacji na rozwój badań.

W filmie o niezwykłej postaci jaką jest Maria Skłodowska-Curie (grana przez Karolinę Gruszkę), pokazana została jej walka z seksizmem oraz nadzwyczajna rola, jaką ona odegrała dla emancypacji kobiet.

Michalina Mąka

oprac. Karolina Giedrys - Majkut

źródło: 

http://torun.wyborcza.pl/torun/1,35579,21026204,jak-maria-sklodowska-curie-przysluzyla-sie-emancypacji.html

http://torun.wyborcza.pl/torun/1,35579,21026133,festiwal-bardzo-intensywnych-wrazen.html