Akademia Dokumentalna - edukacja poprzez film dokumentalny

Polecamy program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych - Akademia Dokumentalna. Zadaniem programu jest poszerzanie kompetencji medialnych i społecznych uczestników oraz wzbogacanie ich wiedzy na temat współczesnego świata i aktualnych zjawisk i procesów w nim zachodzących. Misją twórców programu jest zainteresowanie widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie.

Program realizowany jest zarówno w szkołach jak i na uczelniach wyższych. Natomiast  tematyczne cykle dokumentalne z zakresu ekologii, psychologii, ekonomii, sztuki, zdrowia, edukacji wykorzystywane są w pracy z seniorami, w szkoleniach dla pedagogów, programach resocjalizacyjnych, są także alternatywą dla osób poszukujących form rozrywki, która uczy.

Filmy, które znalazły się w programie Akademii Dokumentalnej, pochodzą z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, Millennium Docs Against Gravity, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Poniżej prezentujemy fragmenty filmów, które pozwolą zorientować się w ofercie.

Szkoły podstawowe:

"Bracia" - film poruszający temat niepełnosprawności i inności  

"Tańczę dla ciebie" - film o więziach międzypokoleniowych 

"Zobacz coś, powiedz coś" - animadok o tym jak dzieci mogą sobie radzić z przemocą w szkole  

Szkoły gimnazjalne / licealne

"Zjedz to!" - film, który śledzi proces marnotrawienia żywności    

"Jak założyć własne państwo" - film stawiający pytanie, co sprawia, że państwo jest państwem

KOMPONENTY PROGRAMU: 

1. FILM + ROZMOWA PO FILMIE Spotkania składają się z pokazu filmu oraz 45 – minutowych rozmów/dyskusji, które są bardzo ważną częścią programu. W większości zajęcia moderowane są przez edukatorów oraz wykładowców Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i dziennikarzy „Polityki”. Do części filmów organizatorzy posiadają materiały wideo z udziałem edukatora, które  pozwalają na projekcję w miejscowościach odległych. Program jest elastyczny - można realizować w całości poszczególne bloki tematyczne lub wybierać pojedyncze filmy. Seanse odbywają się w kinach lub domach kultury, w salach multimedialnych, a warunki współpracy ustalane są indywidualnie. 

2. SCENARIUSZE LEKCJI dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy nauczyciel dostaje opracowane materiały dydaktyczne, które są pomocne przy omówieniu  w szkole tematu przedstawionego w filmie. 

Zachęcamy do kontaktu z organizatorami pod adresem mailowym: AKADEMIA@AKADEMIADOKUMENTALNA.PL.

Organizatorzy:

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, trzeci pod względem popularności w Europie, prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne na świecie. Zdobywca prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii “Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”. Oprócz seansów filmowych festiwal proponuje debaty, spotkania z twórcami, koncerty muzyczne i wystawy. Festiwal został wybrany przez czytelników Gazety Wyborczej jako najważniejsze wydarzenie kulturalne Warszawy. Festiwal odbywa się w czterech miastach Polski W  2017 roku sale kinowe podczas festiwalu odwiedziło ponad 48 tysięcy widzów, a do Polski przyjechało 80 gości z całego świata. Prezentowany w jego ramach „Weekend z festiwalem” gości z w ponad 20 miastach w Polsce. Więcej informacji: docsag.pl

AGAINST GRAVITY

To dystrybutor filmów dokumentalnych i ciekawego, autorskiego kina fabularnego, organizator festiwalu filmowego Docs Against Gravity Film Festival oraz Akademii Dokumentalnej. Wielokrotnie nagradzany za prowadzoną przez siebie działalność, w tym nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla dystrybutora roku. Więcej informacji: againstgravity.pl