Zgłoś projekt społeczny do konkursu #Reportaż działa

#ReportażDziała to ogólnopolski, interdyscyplinarny konkurs dla młodzieży w wieku 13-19 lat na projekt społeczny inspirowany reportażem.

ZADANIE KONKURSOWE

Uczniowie mają za zadanie wymyślić i przeprowadzić projekt społeczny inspirowany reportażem, który odpowiada na aktualne potrzeby i wyzwania. Sami wybierają tematykę i formę działania, może to być np. zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, otwarte warsztaty, pomoc pojedynczej osobie czy nowa aplikacja internetowa, która przysłuży się społeczności lokalnej. Po realizacji projektu uczniowie przedstawiają go w relacji dziennikarskiej. Swoje działania mogą zaprezentować w formie artykułu, podcastu, krótkiego materiału filmowego itp. Projekt prowadzić można w grupach lub indywidualnie, samodzielnie lub pod opieką nauczyciela, niezależnie albo przy pomocy platformy edukacyjnej Zwolnieni z teorii, organizatora Olimpiady Praktycznej i partnera konkursu.

NAGRODY

Najlepsze projekty nagrodzimy dobrymi książkami, zaproszeniami na Warszawskie Targi Książki, spotkaniami z reporterami. Nagrodą główną są warsztaty z grywalizacji, czyli wykorzystania mechaniki gier – i zwykłej frajdy – do motywowania ludzi.

TERMINY

Konkurs trwa od września 2017 r. do 28. lutego 2018 r. należy przesłać relacje dziennikarskie z projektów (zgłoszenia odpowiednio wcześniej, w zależności od projektu). Wyniki zostaną ogłoszone w przeciągu miesiąca od zakończenia naboru.

ZGŁOSZENIA

Obowiązkowe dla wszystkich uczestników jest wysłanie formularza zgłoszeniowego na reportaz.dziala@gmail.com najpóźniej w momencie rozpoczęcia realizacji projektu.

POLECANE REPORTAŻE

Na stronie internetowej polecamy reportaże, m.in. R. Kapuścińskiego, R. Dasgupty, K. Kieślowskiego, M. Caparrósa, L. Ostałowskiej, C. Łazarewicza, B. Pawlak, K. Millera.

Uczniowie mogą przedstawić też własne inspiracje spoza naszej listy.

JURY

Projekty konkursowe oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: czynny/a reporter/ka, ekspert/ka w dziedzinie nauczania i ekspert/ka w dziedzinie prowadzenia projektów.

SZCZEGÓŁY I KONTAKT

www: reportazdziala.com FB: ReportażDziała Instagram: reportaz.dziala reportaz.dziala@gmail.com Koordynatorka: Joanna Zawada

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Konkurs wspiera Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, platforma edukacyjna Zwolnieni z Teorii, Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej, projekt Raj na Ziemi, Leadership Center, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot.